Iz Kranja lep razgled na okoliške vršace


27.03.2017

Iz Kranja lep razgled na okoliške vršace

Na območnem geografskem  tekmovanju na Gimnaziji Kranj sodelovalo 62 dijakov.

 

Avtorica: Julija Horvat iz 3. d

 

V četrtek, 9. marca 2017, je na Gimnaziji Kranj potekalo območno geografsko tekmovanje. Kranj kot četrto največje mesto v Sloveniji je idealno za geografska proučevanja, saj leži med dolinama Kokre in Save, ki sta ob sotočju vplivali na nastanek mesta. Iz Kranja je lep razgled na Kamniške Alpe, predvsem Storžiško gorsko skupino, ob lepem vremenu pa se na zahodu vidijo Julijske Alpe s Triglavom. Taka geografska lega pa je bila tudi tema terenskega proučevanja v eni od nalog. Letošnja tema geografskega tekmovanja je: Naravne danosti sopogojujejo gospodarske pokrajine. Sodelovalo je 62 dijakov iz ljubljanskih in osrednjeslovenskih gimnazij in srednjih šol. Dijaki, ki so literaturo dobro preučili in spretno rešili šolsko tekmovanje, so se uvrstili naprej na območno tekmovanje. To pa je v četrtek potekalo na naši šoli. Vasko leto poteka na eni od sodelujočih srednjih šol na področju Gorenjske. Tudi trije dijaki naše šole, Ronja Čeferin, Juš Lesnjak in Job Stopar, so sodelovali na njem in dosegli lepe rezultate. Tekmovanje je bilo sestavljeno iz dveh delov. Najprej so dijaki pisali test. Vprašanja so se navezovala na dano temo. Nato so morali opraviti tudi terensko delo. Skupaj z vodiči so opravili pot po Kranju. Hodili so pol ure. Pot je bila sestavljena iz devetih postaj, na katerih so se dijaki ustavili in reševali naloge. Na eni od opazovalnic so morali ugotoviti, katera reka teče zahodno od mesta Kranj, in opisati prometnice, ki so speljane prek nje. Razmisliti so morali, koliko je širok kanjon reke Kokre. Morali so zapisati, čemu bi namenili zemljišče na katerem je po podrtju industrijskega obrata začasno parkirišče. Ta naloga se mi je zdela zelo zanimiva, saj so morali tekmovalci uporabiti domišljijo. Vsak je zapisal nekaj drugega, idej jim ni manjkalo. Kljub temu, da niso vsi iz okolice Kranja, so se na terenu odlično znašli. Orientirali so se s pomočjo kompasa in karte, ki so ju dobili na začetku poti. Po ogledu terena je sledil še pisni del terena. Najboljše dijake čaka še državno tekmovanje, ki bo letos 7. aprila v Gornji Radgoni. Na njem bosta sodelovala Ronja Čeferin iz 1. e in Job Stopar iz 1. b. Želimo jima veliko uspehov.   
         
   

Uporabne povezave

2018 2019 2020
p t s č p s n
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Sledite Gimnaziji Kranj na:
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Sodelujemo z: