Izboljševali veščine argumentiranja in javnega nastopanja
Kranjski gimnazijci v mednarodnem projektu Speak & Act – od Perugie do Bruslja
Letošnje šolsko leto je Debatni klub Gimnazije Kranj s pomočjo zavoda Za in proti sodeloval v Erasmus+ projektu Speak & Act – Public Speaking for Global Education. S pomočjo delavnic in aktivnosti smo dijaki izboljševali svoje veščine argumentiranja in javnega nastopanja ter se učili samozavestnejšega izražanja svojih idej.
Perugia: Debatne in govorniške veščine v osrčju Umbrije
V sklopu projekta smo oktobra dijakinje Zoja Rožič iz 2. b ter Hana Džananović, Brina Soršek in Lara Breskvar Jereb iz 2. č sodelovale v delavnicah in na debatnem turnirju na Liceu Scientificu Statale Galileo v Perugi v Italiji. Izobraževanje je bilo osredotočeno na razvijanje veščin javnega nastopanja in argumentacije. Prvi dan smo spoznali sovrstnike iz Portugalske, Italije in Poljske ter s skupnimi močmi odkrivali bogato kulturno dediščino Umbrije. V naslednjih dneh smo se posvetili ustvarjanju javnih govorov Ted Talk, podcastom in debatami. Naučili smo se, kako posneti svojo epizodo podcasta in pripraviti kratek Ted Talk govor na temo dobrega počutja. Zadnji dan delavnic smo skozi improvizirano debatno trditev „Ta zbor verjame, da so nasilni protesti lahko upravičeni" poskusili novo pridobljene veščine uporabiti še v praksi. Naslednji dan smo se polni vtisov vrnili vsak v svojo državo, vendar pa smo z novimi prijatelji s pomočjo spleta ostali v stikih še naprej.
Bruselj: Zaključek projekta in obisk evropskih institucij
Drugi del projekta se je po predhodnih pripravah preko videokonferenc odvil v Belgiji. 20. januarja 2024 smo se Brina, Hana in Lara z Gimnazije Kranj s še štirimi dijaki Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer in Gimnazije Ledina, prof. Katarino Lovenjak ter predstavnikom zavoda Za in proti Rokom Hafnerjem odpravili v Bruselj, kjer smo Slovenijo zastopali na zaključku projekta Speak & Act.
V okviru 4-dnevnega programa smo obiskali Evropski parlament, kjer nam je gospod Michael Scanlon predstavil, kako deluje Evropska unija. Kljub temu da je bila EU uradno ustanovljena šele leta 1992, njeni začetki segajo v čas po 2. svetovni vojni, ko so politiki v želji, da se krvave vojne nehajo, začeli s procesom oblikovanja unije, kakršno poznamo danes. Med obiskom smo si ogledali tudi slavno plenarno dvorano, kjer potekajo seje Evropskega parlamenta, razprave, slovesnosti in različna mednarodna srečanja. Sledil je še kratek pogovor z g. Beccarijem, političnim svetovalcem italijanskega rodu z bogatimi izkušnjami iz varnosti, mednarodne trgovine, industrije in energetike. Dan smo zaključili z ogledom Hiše evropske zgodovine, ki nam je predstavila zgodbo o nastajanju in delovanju Evropske unije preko zanimivih razstav vseh držav članic.
Naslednji dan smo v umbrijski regiji v Bruslju v živo poslušali predstavitve Ted Talk, podrobneje spoznavali delo nevladnih organizacij in sodelovali v javni debati s poljskimi debaterji na temo »Sodelovanje v programih mobilnosti, kot je Erasmus+, bi moralo biti odvisno od akademske uspešnosti dijakov«. Debato je sodilo kar devet sodnikov iz štirih različnih držav. Na koncu je zmaga pripadla slovenski ekipi, ki so jo sestavljale dijakinje Jerneja Milavec iz Gimnazije Ledina, Lea Pongrac iz Gimnazije Ljutomer ter Lara Breskvar Jereb in Brina Soršek iz Gimnazije Kranj.
Obisk Bruslja smo zaključili še z aktivno udeležbo na Forumu mladih, kjer smo podali nekaj svojih pogledov na to, kakšno vlogo imajo mladi v družbi danes in kako lahko sodelujemo v evropskih iniciativah. Z gotovostjo lahko zatrdimo, da smo s pomočjo projekta Speak & Act spoznali veliko izjemnih ljudi ter zgradili odnose, ki bodo morda ostali z nami za vedno.