Manca Košir iz 4. h srebrno sovico za filozofsko raziskovanje

29. maj 2026 / Avtor: Manca Košir iz 4. h/Fotografija: Nataša Kne, prof.

Raziskovanje svobode, tesnobe in potrošniškega jaza skozi filozofije Renate Salecl, Slavoja Žižka in Sørena Kierkegaarda

Manca Košir iz 4. h srebrno sovico za filozofsko raziskovanje

Srečanje mladih raziskovalcev je tekmovanje, na katerem osnovnošolci in srednješolci predstavljajo svoje raziskovalne naloge z raznih področij. Tekmovanja sem se pod mentorstvom Nataše Kne, prof., udeležila z raziskovalno nalogo z naslovom “Raziskovanje svobode, tesnobe in potrošniškega jaza skozi filozofije Renate Salecl, Slavoja Žižka in Sørena Kierkegaarda” na področju filozofije. Raziskovala sem paradoks, ki se v današnjem kapitalističnem svetu pojavlja vedno pogosteje: zakaj ob vedno večji svobodi (svoboda izbire med materialnimi dobrinami in načinu izražanja svoje osebnosti) občutimo več tesnobe? V nalogi sem razvila dva lastna koncepta ter primerjala filozofije treh filozofov. Ker je področij veliko, se podobna združujejo in raziskovalne naloge ocenjujejo skupaj. Pri filozofiji se ocenjujejo še naloge s področja sociologije in psihologije. Ocenjujeta se v dveh sklopih: pisni del (večina točk) in ustni zagovor. Zagovor za regijsko stopnjo je bil v Naklem, za državno pa v Murski Soboti. Žal se tega srečanja nisem uspela udeležiti v živo zaradi poteka mednarodne mature, zato sem zagovor opravila na daljavo iz Ljubljane. Osvojila sem srebrno sovico.

nazaj na Novice