Od odra do knjig

21. oktober 2024 / Avtor: Sara Kete iz 2. b./Fotografije: Rebeka Košir in Maruša Šink

Srečanje kranjskih gimnazijcev s pisateljico Natašo Konc Lorenzutti

Od odra do knjig

V sredo, 2. oktobra 2024, je gimnazijo obiskala priznana pisateljica Nataša Konc Lorenzutti. Literarno srečanje je potekalo pod pokroviteljstvom Društva slovenskih pisateljev in Javne agencije za knjigo Republike Slovenije. Dijaki in profesorji so se zbrali v šolski knjižnici, kjer sta se s pisateljico o njenem življenju in delu pogovarjali Sara Kete iz 2. b in Ana Pikelj iz 4. h, ki sta predstavili njeno bogato kariero. Nataša Konc Lorenzutti, rojena v Kranju, je svojo poklicno pot začela kot igralka, a se je leta 1999 odločila, da se bo posvetila pisateljevanju. Njen opus, ki obsega več kot dvajset del za otroke, mladino in odrasle, je bil nominiran za nagrade, kot so desetnica, večernica in izvirna slovenska slikanica. Prav tako je več let poučevala na umetniškem oddelku Gimnazije Nova Gorica.
Med srečanjem je pisateljica zbranim razkrila svoje otroštvo. Povedala nam je, da sta se njena starša spoznala na Gimnaziji Kranj in se tu tudi zaljubila. Ona sicer ni obiskovala naše gimnzije in je bila tukaj prvič na obisku. V mladosti je sanjala o igralski karieri in je trdo delala, da je uresničila otroške sanje. Kasneje se je usmerila v pisateljevanje, ki ji prinaša več ustvarjalnega zadovoljstva. Uspeh ni prišel čez noč, vendar so založniki v njenih zgodbah videli potencial.
V nadaljevanju srečanja je pripovedovala o svojih mladinskih in zgodovinskih romanih. Spregovorila je o romanu Beseda, ki je nimam, ki govori o pretresljivi usodi ukradenih otrok med drugo svetovno vojno. Snov je jemala iz pravih pričevanj izgubljenih otrok, ki so šele v svojih zrelih letih izvedeli za svojo pravo identiteto. Povedala je, da nas zgodovina ni ničesar naučila in da se rada ponavlja, ter kot primer navedla vojne v naši okolici in po svetu. O podobni temi je pisala tudi v romanu Bližina daljave, ki govori o življenju ljudi med in po drugi svetovni vojni. Zaupala nam je, da trenutno že piše nov roman, in sicer zgodovinsko zgodbo, ki se dogaja po vojni. Več podrobnosti pa nam ni povedala, saj mora to ostati še skrivnost. Pogovor je prešel na njene problemske romane, kot sta romana Gremo mi v tri krasne in Lica kot češnje. Prvi roman so dijaki, ki so danes maturanti, prejeli v sklopu projekta Rastem s knjigo. Njena mladinska dela bralca pretresejo, saj lahko beremo, kako trpijo sodobni odraščajoči otroci in tudi odrasli, njihovi starši oz. vsi družinski člani. Piše pa tudi besedila, ki so duhovita in bralca nasmejejo. Ko smo pisateljico vprašali o njenih glavnih junakih, je povedala, da je v vsakem liku nekaj nje. Med pogovorom je pisateljica z nami delila svoje bralne navade. Rekla je, da najraje poseže po poeziji Miljane Cunta ter Lili Novy, medtem ko je njeno otroštvo zaznamovala Pika Nogavička. Velik pečat pa je na njej pustila knjiga Mi, Otroci s postaje Zoo, v zadnjih letih pa Pettersonov roman Konje krast. Knjige najraje bere na papirju, saj ni ljubiteljica elektronskih knjig. Pisateljica je razpravljala tudi o metodi »možganske nevihte«, podala nekaj nasvetov za pisanje besedil ter povedala, kako matematiko spremeniti v zgodbo.
Zaključek srečanja je bil še posebej navdihujoč, ko je pisateljica recitirala svojo basen o ježu, ki je na igriv način opisala našo družbo. Njena odkritost in strast do pisanja sta pustili močan vtis na vseh prisotnih. Zelo smo počaščeni, da nas je Nataša Konc Lorenzutti obiskala.

nazaj na Novice