Od Tübingena do Strasbourga: Evropska izkušnja dijakov Gimnazije Kranj

05. december 2024 / Avtor: Ana Šorli iz 2. f./Fotografije: Ami Knaflič iz 1. c, Maruša Šink in 2. g in Maša Justin iz 4. c

Kranjske gimnazijce je gostil dr. Milan Zver, ki je evropski poslanec od leta 2009

Od Tübingena do Strasbourga: Evropska izkušnja dijakov Gimnazije Kranj

Zadnji novembrski vikend smo se dijaki Gimnazije Kranj odpravili na pot proti Strasbourgu. Ekskurzijo smo začeli pred Gimnazijo Kranj ob treh zjutraj. Pot do francoskega politično pomembnega mesta nam je z zanimivimi zgodovinskimi podatki in zgodbami popestril zdaj že upokojeni profesor geografije Andrej Lapuh. Naš prvi postanek je bil v mestu Tübingen, kjer smo se sprehodili skozi staro mestno jedro, polno čudovitih hiš, na katerih so vidne lesene konstrukcije. Na eni izmed hiš se nahaja celo tabla v slovenskem jeziku, na kateri piše, da je v tej hiši Primož Trubar natisnil prvi slovenski knjigi. Ogledali smo si protestantsko cerkev in študentsko četrt, saj večinski del prebivalcev Tübingena predstavljajo mladi. V nadaljevanju smo obiskali še Derendingen, kjer je v svojem času aktivno deloval Primož Trubar. Bil je zelo spoštovan duhovnik, ki se je ravnal po protestantskih načelih in reformah. Pokopan je na pokopališču pred cerkvijo sv. Gala skupaj s svojo ženo in otroki. Po njem sta še danes poimenovana šola in vrtec. V ponedeljek smo se namenili v Strasbourg, čigar staro mestno jedro stoji na otoku, ki ga je izoblikovala reka Ill. Reka je mestu nudila tako vodo za vsakdanje potrebe in obrambo v nevarnosti.
Ogledali smo si katedralo, za katero so potekali krvavi boji med protestanti in katoliki. Cerkev je delno zgrajena na način romanike, drugi in večinski del pa so zgradili na način gotike. Prav zaradi tega je ena najbolj dih jemajočih katedral na svetu. Gradili so jo 424 let. Obstaja zgodba o pridigarju, ki je imel psa, in ga je med vsako pridigo čakal pod stopniščem. To so ljudje opazili in se odločili, da bodo na mestu, kjer ga je čakal, oblikovali kipec psa v spomin na starega čuvaja. Kužek je danes zelo zanimiv za turiste, a je le eden od mnogih razlogov za ogled katedrale.
Po ogledu mestnega jedra smo na povabilo evropskega poslanca dr. Milana Zvera obiskali Evropski parlament. Ta institucija igra ključno vlogo pri sprejemanju zakonodaje in oblikovanju politike EU. Z zastopanjem več kot 447 milijonov državljanov EU zagotavlja demokratičnost, preglednost in učinkovitost odločanja v Evropski uniji. Poleg bruseljskega je parlament v Strasbourgu drugi sedež Evropskega parlamenta, kjer se na plenarnih zasedanjih sprejemajo najpomembnejše odločitve. Zgradba je grajena brez ostrih linij. Uporabljene so predvsem ovalne in okrogle oblike, s  čimer simbolizirajo mir na svetu. 
Najprej smo si ogledali razstavo in film o razvoju in delovanju Evropske unije ter njenem pomenu. Evropski parlament ima tri glavne pristojnosti: sprejemanje zakonodaje, nadzor nad delovanjem Evropske komisije in sprejemanje proračuna. Sestavlja ga 720 poslancev, ki jih vsakih pet let neposredno izvolijo državljani EU. Poslanci so organizirani v poslanske skupine glede na politično usmeritev. Med trenutnimi glavnimi skupinami so Evropska ljudska stranka (EPP), Skupina socialistov in demokratov (S&D), Skupina Evropskih konservativcev in reformistov (ECR), skupina Domoljubi za Evropo, Skupina Renew Europe, Skupina Zelenih/Evropske svobodne zveze. Slovenija ima devet evropskih poslancev, ki delujejo na različnih področjih. 

Po fotografiranju pred zastavami vseh 27 držav članic Evropske unije nas je sprejel evropski poslanec dr. Milan Zver in nam predstavil delovanje Evropskega parlamenta, svoje delo ter pomembnost odločitev, ki se sprejemajo, za prihodnost mladih. Pogovor je tekel tudi o programu Erasmus plus, stažiranju, delovnih izkušnjah v inštitucijah EU, uporabi umetne inteligence v politiki, novi sestavi Evropske komisije in drugih aktualnih temah.
Dr. Zver je evropski poslanec od leta 2009. Deloval je na področju izobraževanja, kmetijstva, kulture, mladih, športa, obrambe in drugje. V mandatu 2024−2029 deluje na področju zunanje politike, zdravstva in podnebnih politik. Posebej je izpostavil pomen izobraževanja in mednarodnih izmenjav. Toplo nam je priporočil, naj izkoristimo priložnosti, ki jih ponuja EU, saj spoznavanje novih okolij, kultur in ljudi povečuje našo konkurenčnost na trgu dela.
Zaželel nam je veliko uspeha na naših poteh in dodal, da se morda kdo izmed nas nekoč znajde prav v klopeh Evropskega parlamenta.
V torek zjutraj smo se odpravili domov skozi Schwarzwaldski gozd in si ogledali izvir reke Donave. Na tem izviru se združita dve reki, ki izvirata 25 km višje, in tako nastane reka Donava, ki je med večjimi evropskimi rekami. Nato smo se peljali še mimo Bodenskega jezera ki je med najglobljimi v Evropi. Po dolgi poti mimo Münchna smo prispeli do zadnjega postanka, kjer so nas za lep zaključek izleta pogostili še s tradicionalno bavarsko hrano, nato pa smo se s polnimi trebuhi in zadovoljni peljali nazaj proti Sloveniji.

nazaj na Novice