Dobrodelna modna revija DrugaRoka 2024 na Gimnaziji Kranj

Zbrana sredstva v višini 633 EUR smo namenili Medobčinskemu društvu Sožitje Kranj za napredek in skrb za osebe z motnjami v duševnem razvoju

Avtorica: Gaja Peternel iz 3. h/Fotografije: Mak Detela

V torek, 17. 12. 2024, smo v večnamenskem prostoru ponovno priredili dogodek DrugaRoka, dobrodelno modno revijo na kateri na zabaven način ozaveščamo o posledicah hitre mode. Tako smo pokazali, da se je mogoče z oblačili in druge roke oblačiti tudi po trenutni modi, z letošnjo temo, štirje letni časi, pa poudarjamo, da lahko tako za naš planet skrbimo skozi celo leto. Tudi letos sva se s projektom spoprijeli dijakinji 3.h, Gaja Peternel in Ema Hostar, pri organizaciji pa sta nama bili v pomoč koordinatorica mednarodne mature Nataša Kne, prof., in Alenka Bizjak, prof. K sodelovanju sva povabili tako dijake kot tudi nekaj profesorjev, ki so se po modni pisti sprehodili v oblačilih svojih prijateljev in družine. Letos se je dogodek odvijal tik pred božičem, zato je bil še posebej praznično obarvan. Namenjen ni bil le ozaveščanju o posledicah hitre mode, temveč tudi dobrobiti članov društva Sožitje Kranj, ki smo mu namenili vse prostovoljne prispevke zbrane s prodajo slaščic in sveže pečenih palačink, sestavine zanje je prispevala kmetija Odems. Zbrali smo 633 EUR.  Radi bi se zahvalili vsem, ki ste pomagali pri organizaciji, vsem fotografom, manekenom, dijakom, profesorjem in Galu Nagodetu, brez katerih dogodka ne bi bilo.

Nagovor organizatork Eme Hostar in Gaje Peternel

Dober večer, dragi gostje, posebej med nami pozdravljam predstavnike društva Sožitje. Moje ime je Ema in skupaj z Gajo letos organizirava Drugo roko s pomočjo profesoric Kne in Bizjak. Dogodek odraža najino strast do trajnostne mode, z letošnjo temo, štirje letni časi, pa poudarjava, da z oblačili iz druge roke, ki sva si jih za nocoj izposodili od znancev in družinskih članov, lahko skrbimo za svoj planet skozi vse štiri letne čase. Moda ni le estetika, temveč tudi etika in odgovornost, kar pa s preveliko potrošnjo zanemarjamo. Tekstilna industrija ima namreč mnoge škodljive učinke na okolje: s strupenimi tekstilnimi barvili onesnažuje vodne vire, oblačila pa prispevajo 35 % mikroplastike v morju, škodljive tako za živali kot tudi za ljudi, ter 10 % CO2 emisij. Ne smemo prezreti tudi etične strani hitre mode. Zadnje čase je na internetu in na socialnih omrežjih veliko govora o družbenem vidiku hitre mode, kar pa ni iz trte izvito. Večina oblačil iz trgovin hitre mode je namreč izdelana v razvijajočih državah Azije, kjer delavci šivajo za minimalno plačo pod neznosnimi pogoji. Malo sebičnejše, poleg tega so starejša oblačila pogosto narejena bolj pozorno in iz kvalitetnejših materialov. Morda nekaj oblačil, izposojenih ali nakupljenih v trgovini iz druge roke, res ne bo spremenilo sveta, vendar je pomembno, da se vzpostavi želja po kvaliteti namesto kvantiteti, in zavračanju mini trendov, ki se spreminjajo iz meseca v mesec. Ker skupaj lahko naredimo spremembo. Današnji dogodek ni namenjen le ozaveščanju o posledicah hitre mode, temveč tudi dobrobiti ljudi, ki bodo veseli naše pomoči. Danes zbrana sredstva bodo namreč namenjena Medobčinskemu društvu Sožitje Kranj za napredek skupne in posamične skrbi za osebe z motnjami v duševnem razvoju. Zato se še enkrat zahvaljujeva vsakemu izmed vas, ki ste se odzvali najinemu povabilu. Prav tako gre zahvala vsem sponzorjem, naši gimnaziji in seveda modelom in prostovoljcem, ki ste s svojim trudom pomagali pri ustvarjanju tega večera. Upava, da boste uživali v predstavi, in da boste z nami delili to pomembno sporočilo. Hvala vam.

Nagovor Medobčinskega društva Sožitje Kranj

Medobčinsko društvo Sožitje Kranj je nevladno, nestrankarsko, nepridobitno in prostovoljno društvo za napredek skupne in posamične skrbi za osebe z motnjami v duševnem razvoju, njihove starše in člane družin. Deluje že od leta 1968. V društvu, ki združuje občine  Kranj, Cerklje, Naklo, Šenčur, Preddvor, Jezersko in Tržič, je 530 članov od tega je 160 oseb z motnjami v duševnem razvoju. Društvo pa se z ostalimi društvi po SLO povezuje v Zvezo Sožitje. Osnovno vodilo v društvu je uresničevanje posameznikove želje in ohranjanje že pridobljenih psihomotoričnih in funkcijskih sposobnosti ter kakovostno življenje oseb z motnjo v razvoju v okolju kjer živijo in s tem uresničuje namen in cilje društva za  skrb  oseb z motnjami v duševnem razvoju od rojstva do smrti, njihovo izobraževanje in osveščanje, izobraževanje in skrb za njihove družine, sorodnike, rejnike.
V društvu izvajamo različne dejavnosti in aktivnosti. Konkretne društvene aktivnosti so usmerjene v vse oblike združevanja, družabnega povezovanja, izobraževanja in posameznih dejavnosti, ki jih lahko ljudje združeni v društva v svojo korist dosežejo v svojem matičnem bivalnem prostoru v okviru izvajanja posebnih socialnih programov na lokalni ravni. To velja tako za izvedbene rešitve na področju zdravstva, predšolskega varstva, šolstva in usposabljanja, varstva, zaposlovanja in dela, vključno z vsemi možnostmi posebnih oblik bivanja in različnih kvalitativnih elementov njihovega življenja. Podobno to velja tudi za njihove starše. Konkretne društvene aktivnosti so usmerjene tudi v vse oblike združevanja, družabnega povezovanja, izobraževanja in posameznih dejavnosti, ki jih lahko ljudje združeni v društva v svojo korist dosežejo v svojem matičnem bivalnem prostoru v okviru izvajanja posebnih socialnih programov na lokalni ravni. Društvo posebno pozornost posveča organiziranju in izvajanju vsebin, ki so usmerjene na potrebe različnih skupin kot so plesne delavnice, bowling, jahanje, vodeno in družinsko plavanje, kuharske delavnice, zvočne kopeli, ustvarjalne delavnice, pohodništvo. Organiziramo tudi različne enodnevne izlete ter večdnevne vikend seminarje, na katerih je poudarek na izobraževanju staršev.
Vsaka donacija nam ogromno pomeni. Skupaj z našimi varovanci, ki so prav tako prišli na to prireditev, bi se radi še enkrat lepo zahvalili Emi in Gaji, ki sta naše društvo izbrali za letošnjo donacijo, saj bomo tudi z njo lahko omogočili še kvalitetnejše preživljanje prostega časa in medgeneracijskega povezovanja v njihovem življenju.

nazaj na Reportaže