Duh stoletij je prežel Gimnazijo Kranj - odmev božičnega koncerta

6. januar 2025 / Avtor: prof. Barbara Kušar / Fotografije: Luka Bavdaž in Mak Detela, 3. e


V ponedeljek, 23. decembra 2024, je pročelje že tako čudovite stavbe Gimnazije Kranj zasijalo v prazničnih barvah. Praznično ožarjeni so bili tudi notranji prostori in obrazi navdušenih obiskovalcev, ki so bili priča prav posebnemu koncertnemu dogodku. V koncertu z naslovom »Duh stoletij« je Kulturno društvo Gimnazije Kranj združilo moči z Akademskim pevskim zborom France Prešeren Kranj in pripravilo glasbeni sprehod po štirih prostorih Gimnazije Kranj, kjer so poslušalci poleg glasbenega doživetja izvedeli tudi nekaj zanimivosti iz bogate zgodovine šole, od njene izgradnje 1897 do današnjih dni.

Vseh 320 vstopnic je bilo razprodanih v zgolj dveh dneh, za brezhibno izvedbo pa je skrbelo več kot dvajset dijakov in profesorjev, ki so sestavljali podporno ekipo. Idejna zasnova projekta je delo pomočnice ravnatelja, prof. Barbare Kušar, ki je skupaj s prof. Mihaelom Šorlijem pripravila zgodovinske utrinke, ki so spremljali glasbeni program.

Koncert se je začel v večnamenskem prostoru, kjer je Dekliški pevski zbor Gimnazije Kranj pod vodstvom prof. Erika Šmida navdušil z ubranim petjem. Več kot štiridesetčlanska zasedba je dokazala, zakaj spada med najboljše zbore v državi. Božične pesmi, kot so Riu, riu, chiu, Božično drevo, Santa Claus is Coming to Town in slovenska ljudska Mesec nam sveti celo noč, so pričarale praznično vzdušje. Poseben čar je prispevala prvošolka Junona Štular, ki je zaigrala na harfo, balerine pa so dodale eleganco z izvedbo Pas de deux iz Hrestača. Prof. Mihael Šorli je spregovoril o starodavnih maturantskih običajih, ki so se na šoli uveljavili že pred drugo svetovno vojno in jih gojimo še tudi danes.

Naslednja postaja je bila obnovljena gornja telovadnica. Nastala je po drugi svetovni vojni iz gimnazijske kapele, ki so jo posvetili leta 1897. Zgodovino in usodo te kapele je obiskovalcem predstavil prof. Peter Zupan. V  prostoru je zaigral šolski komorni orkester, ki se je prvič predstavil z novim dirigentom Klemnom Miklavčičem. Dogodku primerno smo slišali staro študentsko himno Gaudeamus igitur in uživali v prvem stavku Mozartove Male nočne glasbe. Božični pridih je z izborom skladb Carol of the bells, God rest ye merry gentelman in Rudolph, the red-nosed reindeer dodal ansambel sedmih flavtistk pod vodstvom četrtošolke Mete Gašperlin.

Pot je obiskovalce vodila v staro avlo, kjer je bil nekdaj glavni vhod v šolo in kjer je povezovalka, prof. Špela Camlek, spregovorila o izgradnji gimnazije in o časovni kapsuli, skrinjici, ki smo jo ob obnovi našli zazidano prav v tem prostoru in jo dopolnili z novo vsebino, ki bo nekoč zanamcem pričala o zapuščini stoletij na Gimnaziji Kranj. Zapel je Fantovski pevski zbor Gimnazije Kranj pod vodstvom prof. Ane Bec. Fantovski zbor je ena redkih tovrstnih zborovskih zasedb v Sloveniji in ponosni smo, da ima letos kar 38 pevcev. Poslušalce je navdušil z izborom starih slovenskih kolednic. Kitarski trio pod vodstvom četrtošolke Patricije Zupan pa je zaigral pesmi Globalno segrevanje in War is over. Upajmo, da bosta sporočili poleteli v svet.

Še ena postaja na potovanju pa je našla mesto v šolski knjižnici. Tema, ki jo je obiskovalcem predstavila prof. Tina Lušina Basaj, je bila posvečena bogati glasbeni zgodovini na Gimnaziji Kranj. Ves čas od nastanka so tu namreč delovale različne glasbene skupine, ker so se pedagogi še kako dobro zavedali, da je za razvoj mladega človeka glasbeno ustvarjanje zelo velikega pomena. Iz gimnazijskih zasedb so se razvile tudi številne druge, denimo Akademski pevski zbor France Prešeren Kranj, ki nam je zapel Lauridsenovo Sure on this shining night in izbor štirih božičnih pesmi s celega sveta v priredbi Tineta Beca. Zbor vodi prof. Erik Šmid, ker pa je na tokratnem koncertu dirigiral dekliškemu zboru, ga je uspešno nadomestila sopranistka v zboru, Sara Žnidar, študentka Akademije za glasbo v Ljubljani.

Zaključek dogodka se je odvil na šolskem dvorišču. Več kot sto združenih pevcev je zapelo kolednico Danes po vseh krajih zemlje in skupaj s poslušalci še tradicionalno Guberjevo Sveto noč, ki ni manjkala še na nobenem gimnazijskem božičnem koncertu.

Koncert so poslušalci zapustili z zelo lepimi vtisi in čestitkami, ki še kar prihajajo na naše naslove. Videti tako množico mladih predanih glasbenikov je vedno nekaj čudovitega. Zato si sposodimo besede iz veznega teksta: Naj živi, raste in cveti!

nazaj na Reportaže