Zborovska odličnost Gimnazije Kranj znova potrjena – tokrat v Istri
31. marec 2025 / Avtor: prof. Mihael Šorli / Fotografije: Julija Sever, Nina Cvijetičanin, Andraž Mihelčič, Istria Cantat
Po predlanski Bratislavi in lanski Belgiji sta se zbora Gimnazije Kranj tokrat odpravila na festival precej bliže, v hrvaški Pulj (Pula). 22. 3. 2025 sta se udeležila tretjega mednarodnega zborovskega tekmovanja Istria Cantat, ki ga organizirata hrvaška zveza zborovskih dirigentov (Hrvatska udruga zborovođa) in mešani zbor Cantus PoPuli. Festival so prvič organizirali malo pred epidemijo kovida, ki jim je nato za več let prekrižala načrte. Tako je bil letošnji tretji festival prvi po več letih. Udeležilo se ga je 26 zborov iz Slovenije, Hrvaške in Italije (v resnici slovenski zamejski zbor), ki so tekmovali v štirih kategorijah: klasična (s tremi zbori), ljudska (s štirimi zbori), popularna (pet nastopajočih) in mešana kategorija (14 sodelujočih zborov). Naša zbora sta nastopila v najštevilčnejši mešani kategoriji.
Po lanski štirinajsturni vožnji z avtobusom v Belgijo je bilo letošnje triurno potovanje mala malica. Iz Kranja smo odšli 21. 3. 2025 ob osmih zjutraj in že dobrih pet ur kasneje sta zbora opravila prvi nastop. Naša prva postaja je bila namreč puljska gimnazija, kjer sta zbora njihovim učencem pripravila krajši koncert, na katerem sta predstavila svoja tekmovalna programa. To je bila zanju tudi priročna vaja pred tekmovanjem. Nato smo odšli na skupinski ogled Pulja, ki ga je pripravil profesor Žiga Škufca. Ogled je trajal približno eno uro in v tem času smo si ogledali jedro mesta, areno, grad nad mestom in še nekaj drugih znamenitosti. Po kosilu smo se odpravili v naš hostel tik ob obali. Hostel je pravzaprav naselje bungalovov in počitniških hišic različne kvalitete in starosti. Oba zbora sta zvečer imela še vsak svojo vajo za naslednji dan.
Istria Cantat je enodnevni festival, zato je bil dan povsem natrpan z zborovskimi nastopi. Ker organizatorji niso pripravili časovnice nastopov zborov po urah, pač pa le njihov vrstni red, se je po tonski vaji dan za zbora spremenil v dolgotrajno in na trenutke naporno čakanje ter stalno preverjanje, koliko nastopov se je že zvrstilo. Kot petnajsti in sedemnajsti nastopajoči zbor sta na vrsto prišla šele sredi popoldneva, a sta kljub dolgotrajnemu čakanju svojo nalogo oba izvrstno opravila. Pred večerno razglasitvijo rezultatov smo morali počakati še na nastop gostiteljskega zbora, nato pa je resnica o kvaliteti naših zborov ponovno prišla na dan. Festival ima nekoliko neobičajen način točkovanja – zbor namreč lahko doseže 30 točk, in sicer za razpon 1–10,99 točk bronasto priznanje, za 11–20,99 točk srebrno priznanje in za 21–30 točk zlato priznanje, znotraj razpona vsakega priznanja pa so točke razporejene še na deset stopenj. Dekliški zbor je z 29 točkami od 30 zmagal v kategoriji in prejel zlato priznanje stopnje 9, fantje pa so uspeh dopolnili s tretjim mestom (26,86 točk) in zlatim priznanjem stopnje 6. Obe zborovodji, prof. Erik Šmid in prof. Ana Bec, pa sta pristala tudi med prejemniki posebnih dirigentskih priznanj. Ob tem je treba priznanje in zahvalo izreči tudi spremljevalcema na klavirju, Tinetu Becu in dijaku Žigu Lebnu.
Dekliški zbor se je kot zmagovalec svoje kategorije uvrstil tudi v borbo za veliko nagrado (grand prix), ki pa mu je ušla le za las. Ostala je doma, kajti žirija jo je prisodila eni od domačih klap. Veselja ob uspehu to ni skalilo – v preddverju Doma hrvaških braniteljev, kjer je potekalo tekmovanje, sta zbora skupaj s slovenskim zborom iz Ajdovščine, Mladinskim pevskim zborom Srečko Kosovel, ki se je prav tako odlično odrezal, spontano priredila manjši poslovilni koncert slovenskih pesmi. Profesorji smo se morali kar malo potruditi, da smo pevce spravili ven. Zbora sta se tako ponovno vrnila s še enega festivala zadovoljna in upravičeno ponosna, saj sta, kot že tolikokrat, potrdila kvaliteto tradicije zborovskega petja na Gimnaziji Kranj.