Dan ZaMe 2023 prvič v živo

03. februar 2023 / Avtor: Rebeka Cankar, Meta Gašperlin, Lara Livaković Kočevar iz 2. a

Kranjski gimnazijci destigmatizirajo pogovor o duševnem zdravju

Dan ZaMe 2023 prvič v živo

V petek, 20. januarja 2023, smo na Gimnaziji Kranj že tretjič organizirali Dan ZaMe (Dan za mentalno zdravje). Dogodek smo začeli izvajati v času epidemije, ko je bil opažen porast v številu težav z mentalnim zdravjem med gimnazijci. V želji, da bi dijake spodbudili k iskanju pomoči in da bi destigmatizirali pogovor o duševnem zdravju,  smo organizirali različna predavanja in delavnice na to tematiko.
Tokrat je Dan ZaMe prvič potekal v živo.
Dijakom smo v treh terminih ponudili predavanja, ki so jih vodili različni strokovnjaki svojega področja. Dr. Tjaša M. Kos je dijakom predstavila navdihujočo zgodbo o spopadanju s slepoto in kako ohranjati zdravo samopodobo prek prepoznave lastnih kvalitet. Mag. Jani Prgić je imel odlično in dinamično predavanje z naslovom Tanka črta odgovornosti. Predstavil je različne pasti, v katere se ujamemo, ko nam spodleti ali ne gre vse po načrtu, in kako prevzeti odgovornost za svoja dejanja. Iz Zavoda Vozim je gostja govorila o lastnih izkušnjah življenja na invalidskem vozičku in dijake opozorila na skrb za varnost v prometu. O pomenu gibanja za celostno zdravje posameznika pa sta nam predavala Žiga Lipar (dipl. kineziolog in dipl. fizioterapevt) in Matjaž Livk (dipl. zdravstvenik).
Poleg predavanj so bile dijakom na voljo tudi delavnice, na katerih so spoznali različne načine spoprijemanja z obremenitvami. Tako so lahko izbirali med delavnicami: Zumba, Krepitev samopodobe (društvo Empatiko), Duševne motnje in samopomoč (V odsevu), Zapis osebne izpovedi (prof. Lušina-Basaj), Kdo sem? (prof. Uršič), Sproščujoča matematika (prof. Strgar), Branje in pisanje kot obliki samopomoči (prof. Lenaršič), Literarno umetniško sproščanje (prof. Jerala in prof. Žunič), meditacija (prof. Rozman) in Joga flow (prof. Jocif).

Komentar dijakov, ki so organizirali Dan ZaMe:

 Ana Gregorc
»Dan ZaMe marsikdo dojema kot obvezo, kot del šolskega načrta, ki ga je “treba” opraviti, kot nekaj, kar je pač nujno. A Dan ZaMe je veliko več. Je dan, ki nam pomaga ne le znati in razumeti teorije duševnosti, temveč jo uporabiti v vsakdanjem življenju, kar se za marsikoga zdi izziv. V preteklih letih smo namreč opazili poslabšanje mentalnega zdravja ter naraščanje duševnih stisk, zato je prav, da o tem spregovorimo in posameznikom pokažemo, da niso sami in kako pristopiti k omenjenim težavam. Ponosna sem, da sem lahko del gimnazije, na kateri imamo dijaki možnost poslušati izkušene strokovnjake in sodelovati pri projektu ter pomagati drugim. Dan ZaMe nas ozavešča in podučuje v teoriji ter uči v praksi.«

 Lija Hrastnik
»Projektu sem se pridružila, ker se mi princip in tudi sam namen zdita izjemno dobra. Raznolikost delavnic in izvrstni predavatelji so poskrbeli, da se je vsak dijak v čem našel in izvedel kaj novega ali pa si preprosto oddahnil. Navsezadnje smo ravno po tem dogodek poimenovali – Dan ZaMe.«

 Lan Jošt Kozole
»Dogodek je namenjen ozaveščanju ter izobraževanju dijakov na najrazličnejših področjih s poudarkom na mentalnem zdravju. Letos so pri projektu sodelovali tako profesorji kot zunanji izvajalci, ki so nam z raznimi športnimi ter ustvarjalnimi delavnicami pokazali, kako se lahko sprostimo. Prav tako smo dijaki na Dnevu ZaMe izvedeli, kako se lahko učinkoviteje in konstruktivneje spoprijemamo z najrazličnejšimi problemi ter kakšne posledice imajo lahko naše odločitve.«
»Kot član organizacijske skupine sem nadvse zadovoljen s končnim rezultatom, četudi pot do le-tega ni bila najbolj ravna. Upam, da je bil Dan ZaMe dijakom v korist ter da se bo ponovil tudi naslednje leto.«

       Vrata

Ne morem spat,
ker nimam zaprtih vrat.

Vsaka misel ima svoja vrata,
težka in ploščata,
ki se jih ne da zapreti,
dokler ne nehaš trpeti.

Vsaka beseda, ki pride skozi vrata,
težka in ploščata,
je bila del misli same,
ki pravi, nasloni se name.

Težko je zapreti ta vrata,
težka in ploščata,
a miru ti ne dajo,
dokler prepih imajo.

Ne morem spat,
ker nimam zaprtih vrat.

Psevdonim: Tulipan

                 Samota

Samota je žalost, je tema in strah,
V samoti obrišem iz duše si prah,
Ob sebi ne vidim nikogar sedaj,
Boleča tišina popelje me v kraj,
Od koder ne vem, če se vrnil bom kdaj,
Dolina tišine je moj novi raj,
A ljudje me želijo k sebi nazaj.

Ema Šavli, 3. e

Tema letošnjega dneva ZaMe je bila samopodoba

Dijaki smo se udeležili različnih delavnic in predavanj, kjer smo se s pojmom spoznali ter na samopodobi tudi gradili. Ena izmed delavnic, ki je temeljila na gradnji samopodobe, je bila Zapis osebne izpovedi pri profesorici Martini Lušina Basaj.
Delavnica je potekala v štirih sklopih. Sprva smo se drug drugemu predstavili in povedali, katero super moč bi imeli. Nato nam je profesorica predstavila pojem samopodoba in kako se samopodoba kaže v družbi ter kaj vse vpliva nanjo. Ta premislek smo naredili dijaki v skupinah, in sicer smo raziskovali, kakšen je vpliv socialnih omrežij na samopodobo posameznika. Ker smo ugotovili, da dandanes družbena omrežja oziroma mediji na samopodobo vplivajo bolj negativno kot pozitivno, nas je profesorica pozvala k razmisleku  za ime podjetja, katerega namen bi bil pomagati mladostnikom in odraslim pri izboljšanju samopodobe. Po delu v skupinah smo vsak zase napisali kratko poezijo, misel ali pripoved, v katerih smo opisovali svoj osebni pogled ne le na samopodobo, ampak tudi na ostale psihološke pojme, s katerimi se ljudje vsak dan soočamo. Ko smo izlili svoje srce na papir, smo za konec drug drugemu še zapisali lepe misli in delavnico zapustili z nasmehom na obrazu.  

Larisa Grbić in Ema Šavli iz 3. e

nazaj na Novice