Dosežki dijakov Gimnazije Kranj 2022

24. junij 2022 / Avtor: Mojca Lokar, prof. / Fotografije: Nataša Kne, prof.

Na tekmovanjih iz znanja so kranjski gimnazijci osvojili 365 bronastih, 81 srebrnih in 52 zlatih priznanj. Imamo 8 državnih prvakov in že 4 medalje z olimpijad.

Imamo 271 odličnih dijakov od tega 56 dijakov s samimi peticami v spričevalu. Ko bo določen uspeh dijakov 4. h (mednarodne mature), bo odličnjakov gotovo še več.

Vsa 4 leta imajo v spričevalu same petice Anara Nemanič 4. a, Nejc Urh 4. a, Jona Levar 4. c.

Poleg njih so v letošnjem letu odlični s 5.0 še:

• četrtošolci: Benjamin Bajd, Mark Frantar, Lan Jeler, Aljaž Kirar, Jaka Pelko, Tara Majkič, Eva Bitežnik, Markus Grum, Maja Veternik, Zara Kejžar, Živa Zidar
  • tretješolci: Vid Pungerčar, Tjaša Hribar, Brina Filipina Jesihar, Neža Kočevar, Rafaela Marija Brankovič, Neža Babič, Vito Grilc, Ana Jagodic, Olivija Kukovica, Izabela Letonja, Alja Šlenc
  • drugošolci: Benjamin Gašperin, Vida Kralj, Urh Mur, Ajda Jarc, Nika Kobal, Maruša Korbar, Klara Pelko, Matic Primožič, Sanja Remškar, Lija Katarina Hrastnik, Živa Rozina, Brina Mohar, Eva Tofant, Neža Uršič, Samo Zadražnik, Tadej Fritz
  • prvošolci: Neca Grilec, Vita Kejžar, Lara Stoilov Spasova, Meta Mencej, Timotej Grošelj, Eva Kranjec, Sara Leban, Ožbej Markun.

Na tekmovanjih iz znanja so dijaki osvojili 365 bronastih, 81 srebrnih in 52 zlatih priznanj. Na državnih tekmovanjih smo imeli 155 udeležencev. Imamo 8 državnih prvakov in že 4 medalje z olimpijad.

Državni prvaki

• Nina Cankar, 4. a državna prvakinja iz kemije
  • Benjamin Bajd, 4. a državni prvak iz programiranja
  • Naja Kolar in Eva Celec (obe 1. d) državni prvakinji na novinarsko ekološkem tekmovanju Zeleno pero
  • Jan Košir, 3. h državni prvak tekmovanja iz angleškega jezika za 3. letnik (kategorija A2 – dijaki oddelkov mednarodne mature)
  • Lara Stoilov Spasova, 1. b državna prvakinja iz kitajščine, oktobra udeležila svetovnega tekmovanja
  • Špela Tomšič, 2. e in Sara Vasiljević, 2. e državni prvakinji v evropskih statističnih igrah

Olimpijade iz znanja

• Benjamin Bajd, 4. a je novembra 2021 na Balkanski olimpijadi iz programiranja zmagal in prejel zlato medaljo. Med 7. in 14. 8. 2022 se bo v Indoneziji udeležil Mednarodne olimpijade iz programiranja.
  • Aljaž Erman, 1. a in Matic Primožič, 2. č sta prejela bronasti medalji iz naravoslovja.
  • Žan Ambrožič, 3. h je osvojil srebrno medaljo na Evropski fizikalni olimpijadi. V juliju se bo udeležil še svetovne olimpijade iz fizike.
  • Alja Šlenc, 3. h se je uvrstila na lingvistično olimpijado, ki bo 24. - 30. 7. 2022 na otoku Man
  • Meta Peneš, 4. h se je uvrstila na olimpijado iz filozofije (26. 5. – 29. 5. 2022 v Lizboni).

Raziskovalne naloge

Naši dijaki so pripravili 12 raziskovalnih nalog in na državnem nivoju osvojili 3 bronasta in 3 srebrna priznanja.

Športni dosežki

Gorazd Jurekovič, 1. d, športni plezalec je zmagovalec v skupnem seštevku evropskega pokala v težavnosti in balvanih. Osvojil je tudi 2. mesto na mladinskem evropskem prvenstvu v težavnosti in je državni šolski prvak, z licenco.

Umetnost

• Izabela Letonja, 3. h je prejemnica priznanja za najboljše literarno delo po izboru žirije – Angleški jezik, srednja šola, C kategorija (dijaki oddelkov mednarodne mature) z zgodbo Drip (mentorica Katarina Lovenjak).
  • Dekliški pevski zbor je prejel zlato priznanje in Veliko nagrado na mednarodnem tekmovanju Zlatna lipa Tuhlja na Hrvaškem, ter najvišje (odlično) priznanje na Virtualnem tekmovanju Svetovnih zborovskih iger v Belgiji.