Slovenski velikani na poti
Potujoča razstava in Koledar Gimnazije Kranj 2020 sodita v sklop praznovanj ob 210. obletnici ustanovitve Gimnazije Kranj in 10. obletnici mednarodne mature.
Dvanajst slovenskih velikanov izpod rok petih nadarjenih kranjskih gimnazijk se je podalo na pot. V torek, 5. novembra 2019, smo v Galeriji Mestne občine Kranj odprli Potujočo razstavo Gimnazije Kranj 2020 – Slovenski velikani, ki bo na ogled do 29. novembra 2019. Sredi novembra pričakujemo tudi izid koledarja. Razstava bo potovala po gorenjskih mestih in občinah. Eva Kozjek Šurc iz 4. e, Klara Polajnar iz 4. f, Martina Potočnik iz 4. c, Helena Potočnik iz 4. c, Gaja Bumbar iz 2. a so pod mentorstvo profesorice Nataše Kne narisale vrhunske študije (skice) glave znanih Slovencev v maniri starih mojstrov. Upodobljeni so Jože Plečnik, France Prešeren, Lili Novy, Jurij Vega, Ana Mayer - Kansky, Jakob Aljaž, Ivana Kobilca, Janez Puhar, Primož Trubar, Zofka Kveder, Ivan Cankar in Rudolf Maister. Razstava s portreti skozi oči dijakinj na novo interpretira osebnost in pojavo slovenskih velikanov. Odprtje razstave na Mestni občini Kranj je vodil Aiden Jurij Franko iz 4. h, kulturni program je z igranjem na kitaro popestril Jure Kobal iz 4. h. Zbrane sta med drugim nagovorila ravnatelj Gimnazije Kranj mag. Aljoša Brlogar in kranjski podžupan Robert Nograšek.
Izbrati ducat slovenskih velikanov, pomeni izpustiti nekaj ducatov slovenskih velikanov, vendar ima leto le ducat mesecev. Risanje s svinčnikom je zagotovo dijakom ena najbolj domačih tehnik, risanje portreta pa eden najtežjih motivov. Tako so se dijakinje pri nalogi znašle nekje na sredini. Študija (risba) glave je osnova za izdelavo umetnine, v našem primeru pa je postala kar končno umetniško delo. Dijakinjam so bile med drugim v navdih da Vincijeve študije glave, ki so bile zanj le skice, torej predloge, na osnovi katerih bi izdelal prava umetniška dela, a danes same veljajo za umetnine, kakor tudi mojstrske študije glave Božidarja Jakca, ki pa je skico že razumel kot končno umetnino. Leta 2020 Gimnazija Kranj praznuje 210. obletnico ustanovitve in 10. obletnico mednarodne mature. Ko pogledamo letnice rojstva ali smrti upodobljenih slovenskih velikanov, sta pravzaprav le Primož Trubar in Jurij Vega iz starejšega obdobja kot naša stara, častitljiva dama. Pričevalka časov. Še na mnoga leta! Prihajajoče leto bo praznično. Gimnazija Kranj je bila ustanovljena, stavba pa zgrajena s trudom in prizadevanji mesta Kranj. Mesto se je desetletja borilo za ustanovitev gimnazije. Tako je Kranjčanom leta 1810 uspela ustanovitev gimnazije, leta 1897 pa je mesto z lastnimi sredstvi zgradilo stavbo. Gorenjska je tako leta 1810 končno dobila svojo prvo gimnazijo. Gorenjska in Gimnazija Kranj si tako delita stoletja sobivanja in sodelovanja.
Portretistke so narisale tudi avtoportrete in poudarile, da je bilo zahtevno risati portrete v naravni velikosti in s tem tudi na veliki površini. Iz njihovih izjav lahko razberemo, da so se spopadale z različnimi izzivi.
»Največji izziv mi je bil preiti z risanja štirinožnih prijateljev na pasje resne portrete.«
Gaja Bumbar iz 2. a
(Jurij Vega, Zofka Kveder)
»Izziv, s katerim sem se spopadla med risanjem portretov, je bil, da ni bilo prostora za improvizacijo. Vsaka linija je morala biti dobro premišljena in načrtovana.«
Eva Kozjek Šurc iz 4. e
(Ana Mayer - Kansky, Janez Puhar, Ivan Cankar)
»Po navadi so moje risbe razstavljene le v moji skicirki, a po navadi v svojem prostem času tudi ne rišem portretov gospoda Plečnika. Vsaj ne v taki velikosti.«
Klara Polajnar iz 4. f
(Jože Plečnik, Ivana Kobilca)
»Pri tem projektu sem se srečala z izzivom, da vdahnem življenje legendarnim imenom slovenskega naroda z listom papirja in barvico.«
Helena Potočnik iz 4. c
(Lili Novy, Jakob Aljaž, Rudolf Maister)
»Največji izziv mi je bil, kako ujeti veličino in brezmejno nadarjenost slovenskih velikanov na tako majhen in omejen list papirja.«
Martina Potočnik iz 4. c
(Primož Trubar, France Prešeren)