Ta oder je najvišji in najlepši razgledni stolp na našo prihodnost

10. oktober 2021 / Avtor: Maruša Kristan, Pia Kristanc in Maj Marcel Škof, diamantni maturanti

Na Brdu pri Kranju sprejem slovenskih diamantnih maturantov, med njimi so trije kranjski gimnazijci Maruša Kristan, Pia Kristanc in Maj Marcel Škof.

Ta oder je najvišji in najlepši razgledni stolp na našo prihodnost

Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in ministrica za šolstvo dr. Simona Kustec sta v soboto, 9. oktobra 2021, na Brdu pri Kranju sprejela 210 diamantnih maturantov splošne, mednarodne in poklicne mature. Plaketo v podobi sove, ki simbolizira znanje in modrost, smo prejeli trije diamantni maturanti mednarodne mature na Gimnaziji Kranj Maruša Kristan, Pia Kristanc in Maj Marcel Škof, ki že študira na univerzi v Abu Dhabiju. Marušo in Pio je spremljala koordinatorica mednarodne mature Nataša Kne. Ministrica je poudarila, da smo maturanti lahko zelo ponosni na svoj uspeh, saj smo ga prigarali v nepredvidljivih koronskih razmerah, hkrati je izrazila prepričanje, da bo naša nadaljnja izobraževalna in življenjska pot uspešna. Po njenih besedah je letos 210 maturantov in maturantk doseglo vse možne točke, 12 na mednarodni, 18 na splošni in 180 na poklicni maturi. Dvanajst maturantk in maturantov z vsemi točkami na mednarodni maturi prihaja z Gimnazij Bežigrad, Kranj in II. gimnazije Maribor, 18 s splošne mature prihaja z devetih gimnazij, 10 deklet in osem fantov. 180 s poklicne mature prihaja z 58 šol, 117 deklet in 63 fantov. Predsednik Pahor je poudaril, da so za uspeh potrebni vztrajnost, pogum in moralna drža, ki želi svet spreminjati na bolje. Dodal je, da je oder, s katerega je nagovoril diamantne maturante, najvišji in najlepši razgledni stolp na našo prihodnost.

Diamantni maturanti mednarodne mature na Gimnaziji Kranj 2021 so svoje vtise strnili v zanimivih razmislekih.

Maruša Kristan

»Ko smo se v devetem razredu odločali, na katere srednje šole se bomo vpisali, je bila Gimnazija Kranj moja prva in edina izbira. V prvem letniku sem sicer potrebovala kar nekaj časa, da sem se privadila na nov način dela, in začetek je bil zame kar težak, a nikoli mi ni bilo žal, da sem se odločila za Gimnazijo Kranj. V drugem letniku sem se vpisala na program mednarodna matura, ker sem pri delu želela več samostojnosti in praktičnega dela in ker sem že takrat vedela, da me nekateri predmeti res ne veselijo. Ta odločitev se je kasneje izkazala za še kako pravilno. Čeprav smo več kot polovico obdobja zadnjih dveh let gimnazije (in hkrati celotnega IB-programa) preživeli za računalniki v svojih sobah, sem na tem programu zelo uživala. Zaradi drugačnega načina dela sem se še bolj navdušila nad raziskovanjem na področju kemije in biologije. Profesorji so od nas vseskozi zahtevali tisto »nekaj več«, v nas spodbujali radovednost in kritičnost. Menim, da je prav to razlog za moj uspeh na maturi. Na priprave za maturo nisem gledala kot na trpljenje, temveč kot na učenje in pridobivanje novih znanj na področjih, ki me veselijo. Tako mi kljub zahtevnosti učne snovi in velikemu številu raziskovalnih nalog, ki jih je od nas program zahteval, ni (skoraj) nikoli zmanjkalo motivacije. Oktobra sem začela s študijem biotehnologije na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani. To smer sem si izbrala, ker združuje znanja vseh naravoslovnih ved in temelji na raziskovanju. Na podiplomski študij imam namen iti v tujino, a do tja je še dolga pot.«

Pia Kristanc

»Zadnja štiri leta, ki sem jih preživela na Gimnaziji Kranj, so bila zame polna prelomnic, vzponov in padcev, neprespanih noči in stresnih juter, a tudi nepozabnih doživetij, neprecenljivih izkušenj in prijateljstev, ki bodo trajala še mnogo let. Niti za trenutek nisem obžalovala svoje odločitve, da po opravljeni osnovni šoli nadaljujem svojo pot prav na tej gimnaziji. Prve tedne prvega letnika so nedvomno zaznamovale mnoge velike spremembe, ki so nas, takratne fazane, dodobra prestrašile in nam hkrati dale zagon in motivacijo, da smo šolsko leto začeli po svojih najboljših močeh. V drugem letniku sem se vpisala na program mednarodna matura, kar še danes štejem med svoje najboljše odločitve. Program mi je omogočil bolj osredotočen in podroben pogled v predmete, ki so me najbolj zanimali, in razvoj kritičnega mišljenja ter individualnega raziskovalnega dela. Na žalost je naše gimnazijsko življenje okrnila korona, ki nas je prisilila v učenje preko računalnika, zaradi česar smo bili prikrajšani tako za marsikatere praktične vaje kot tudi za diskusije s profesorji in sošolci. Kljub vsem preprekam mislim, da je profesorjem Gimnazije Kranj uspelo izpeljati pouk zelo kvalitetno, kar je dijakom olajšalo priprave na maturo. Sama sem se na maturo pripravljala najprej z razumevanjem predelane snovi, nato pa z reševanjem vaj in starih maturitetnih pol, ki so nam jih priskrbeli profesorji, kar se je izkazalo za uspešno taktiko. Zdaj študiram biokemijo na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljeni in sem s študijem več kot zadovoljna. Tudi za to se moram zahvaliti Gimnaziji Kranj, predvsem pa prof. Petri Flajnik, ki sta mi pomagali odkriti ljubezen do kemije.«

Maj Marcel Škof

»Že od zaključnih let osnovne šole so bili moji akademski načrti usmerjeni v študij v tujini. Za izpolnitev teh želja je optimalno pot predstavljala Gimnazija Kranj s programom mednarodna matura, ki je znan kot odskočna deska za uspešen vpis na tuje univerze. Čeprav so moja prva leta srednješolske izobrazbe zaznamovana predvsem s spomini na predolga predavanja in prekratke noči, se je vse izkazalo za vredno, ko sem bil na koncu drugega letnika sprejet na opevani IB-program in naredil odločilni korak za svojo prihodnost. Kot se je izkazalo v preteklem mesecu, sta me poglobljen učni načrt izbranega števila predmetov in izrazito univerzitetni tip učnega načrta, ki odlikujeta ta program, odlično pripravila na akademsko življenje, katerega del bom prihodnja štiri leta. Dodiplomski študij psihologije opravljam v Abu Dabiju, na podiplomskega pa se bom najverjetneje vpisal v Združenih državah Amerike. Čeprav je bilo mnogo trenutkov mojega srednješolskega poglavja vse prej kot sladkih, pridobljenih izkušenj ne bi zamenjal za nič na svetu, saj so me prav te pripeljale na mesto, kjer se nahajam danes.«

nazaj na Novice